Ekologické bio slamky

 

Všetci sme o tom počuli, všetci sa rozhorčujeme nad témou týkajúcou sa znečistenia plastmi v oceánoch, ale môžeme si pomôct a začať používať ekologické bio slamky. Len časť z nás urobila konkrétne kroky k tomu, aby minimalizovala túto skutočnosť. Človek vie toho narozprávať veľa, skutočnosť je však iná. Pred nedávnom sme boli na výstave, kde sme robili osvetu ohľadne ekologických obalov.  80% ľudí vyjadrilo maximálnu spokojnosť s tým, že konečne niekto našiel alternatívu na slamky. Výber je široký – slamky vyrobené z bioplastu, slamky zo slamy, dokonca jedlé slamky z tvrdej pšenice s jablkovou príchuťou. Tam nadšenie z alternatívy zhaslo. Títo ľudia druhým dychom dodali, že tieto slamky sú drahé, budú tak používať plastové. Na naše otázky, či nie je riešenie prestať používať slamky, prípadne minimalizovať ich používanie nám odpovedali: „to sa nedá“, „ako budeme piť smothie bez slamky“, „ako budú piť deti bez slamky“. Ako? Prirodzene. Deti použijú pohár!

Slamky z bioplastu, jedlé alebo papierové? Ak ich už musíte použiť… Štandardné slamky sú vyrobené z polypropylénu, plastu na báze ropy, ktorý je známy svojou lacnou a ľahkou výrobou. Polypropylén má vysokú teplotu topenia, takže je vhodný na použitie s teplým jedlom, odoláva kyselinám a zásadám. Plast sa štiepi a lúhuje toxíny, či mikroplasty do pôdy a oceánu. Najlepším riešením slamiek, je ich úplné odstránenie. Ak však musíme použiť slamku, mohli by sme to urobiť čo najekologickejšie.

Ekologické alternatívy a bio slamky

Slamky z bioplastu

Pozrime sa na ekologické slamky z bioplastu. Ak ste sa ešte nestretli s názvom bioplasty – sú to plasty na báze rastlinnej biomasy (tradičné plastové slamky sú plasty na báze ropy). Biomasa ( rozumej kukuričný škrob,bio oleje…), vytvára biologicky rozložiteľný produkt, ktorý má obdobné alebo rovnaké tepelné a fyzikálne vlastnosti ako polypropylén, teda štandardný plast. Hlavný rozdiel medzi bioplastami a bežným plastom je finále, kde ukončia svoju púť. Kým plastové slamky vyrobené z ropy rozložia svoj posledný článok, prejdú stovky rokov. Mikroplastové časti sa dostávajú do potravinového reťazca trávením všetkých rýb. Naopak bioplast ponúka sympatické biodegradovateľné riešenie. Pri rýchlejšom a kontrolovanom rozklade sa môžu bioplasty vyhodiť spolu s potravinovým odpadom do kompostu, ktorý sa biologicky rozloží do dvoch mesiacov. Vymeňte plast za bio, použitím týchto slamiek šetríte planétu.

Slamky z tvrdej pšenice s jablkovou príchuťou

Ďalšou alternatívou je jedlá slamka na pitie. Je inovatívna, ale predovšetkým trvalá. Okrem tvrdej pšenice, pozostáva z výliskov jabĺk, vedľajšieho produktu jablčného spracovania. Je to jedlá a kompostovateľná slamka z prírodných surovín , preto je ekologickou alternatívou k umelohmotnej slamke. Jej použitie a výhody sú, že vydrží 60 minút stability v studenom nápoji, je ohybná ako žuvací cukrík, neuvoľňuje do nápoja žiadnu príchuť, je vegánska, moderná a priateľská k životnému prostrediu. Použiť jedlú, bioplastovú, slamenú, či žiadnu slamku ostáva na každom z nás. .