Možno ste si všimli, že ľudia začínajú mať mierny chaos v tom, čo sú vlastne bio plasty, ako ich rozlíšiť od štandardných plastov, zamýšľajú sa nad tým, či majú svoje opodstatnenie. Biodegradovateľné, teda biologicky rozložiteľné plasty degradujú rýchlejšie ako bežné plasty, pretože obsahuje prísady, ktoré priťahujú mikróby, aby sa rozložili. Či je tomu naozaj tak, ťažko povedať. Sú štúdie, ktoré poukazujú na rýchlejší rozklad a tak šetrnejší proces smerom k prírode. Iné štúdie tento názor vyvracajú.

Proces biodegradácie je založený na tom, že mikroorganizmy (baktérie, plesne riasy)spoznajú biodegradovateľný plast a spotrebujú ho. V procese je zahrnutá biologická mineralizácia (fragmentácia – mineralizácia). Ak sa vyskytuje v tomto prostredí iba fragmentácia, materiál degradoval, nie biodegradoval. Vtedy nepovažujeme plast za biodegradovateľný. Rozdiel je teda v mineralizácií, ktorá sa v tomto procese musí vyskytnúť.

PLA

Na trhu je viacero ekologických alternatív bioplastov. Medzi najviac rozšírené sú PLA –  polylaktidy – vyrábajú sa z kukuričného škrobu metódou bakteriálnej fermentácie. Biologický zdroj znamená, že plast je vyrobený z obnoviteľných surovín. To znamená, že ide o plast, ktorý sa nevyrába z ropy, ale z kukurice, rias a pod. Vyrobený z obnoviteľných zdrojov, ako je kukuričný škrob alebo cukrová trstina, je to prírodný polymér navrhnutý tak, aby nahradil bežne používané plasty ( bioplastové poháre)  na báze ropy, ako je PET (plastové poháre na smoothie napr.) . PLA sa však môže neustále obnovovať, pretože sa spracováva z prírodných zdrojov.

Polymér

O niečo menej rozšírený je polymér – škrob (polyhydroxyalkanoáty – používajú sa na výrobu obalov vyrobených vstrekovaním do formy, poťahovaním, tj. povrchovou úpravou papiera a lepenky. Škrob je je úplne biologicky odbúrateľný, lacný, obnoviteľný a dá sa ľahko chemicky modifikovať. Bioplasty na báze škrobu sa používajú hlavne na balenie potravín, ako sú šálky, misky, fľaše, príbory

Celulóza

Obľúbenou variantou je celulóza – (inak buničina) je to rastlinný polysacharid, ktorý je súčasťou stien rastlinných buniek. V bunkových stenách rastlín sú jednotlivé celulózové vlákna, celulóza sa vyrába z dreva odstránením ostatných zložiek. Z buničiny sa vyrábajú poháre, ktoré sa využívajú pri potrebe jednorazového použitia.

Vlastnosti biodegradovateľných plastov sú porovnateľné so štandardnými plastovými obalmi. Dnes nájdete na trhu rôzne obaly vyrobené z prírodných biomás a materiálov, či už poháre, taniere oválne, okrúhle, taniere na ryby, misky. Trh má riešenie, objavujú sa tu PLA príbory, či CPLA poháre, aký je medzi nimi rozdiel sa dozviete tu PLA a CPLA.