Advent je doba, kedy začíname rozjímať, spomínať a bilancovať. Nezáleží na tom, ako tento čas prežívate – cez cirkev, či sami seba. Podľa kresťanskej kultúry začína adventné obdobie každý rok štvrtú nedeľu pred 25.decembrom. Je to aj nedeľa, najbližšia k Dňu sv. Ondreja. Hlavným znakom adventu je adventný veniec, ktorý predstavuje kolobeh, ktorý niekde končí, aby niečo nové začal. V dnešnej dobe záleží viac na individuálnej chuti farby adventného venca, avšak v rámci náboženskej tradície je vhodné mať tri fialové (farba duchovna) a jednu ružovú farbu sviečky.

Urobte si vlastný adventný veniec

I. adventná nedeľa

V prvú nedeľu adventného obdobia by sa mala rozsvietiť fialová sviečka. Táto farba je tiež liturgickou farbou adventu. Tejto nedeli sa hovorí aj „železná“. Mali by sme si spomenúť na to, kým sme, do akej rodiny patríme, s akým predkom sme spojení, kde siahajú naše korene. Pri zapalovaní sviečky je fajn mať zámer…zámer Nádeje. Nádeje pre našu zem, našich potomkov, za ľudstvo ako také, za jednotlivcov. Podľa ezoteriky, zostupuje modrý anjel, aby pomohol ľuďom komunikovať a nájsť duše. Ak je niekto zaneprázdnený, ani si nevšimne, že sa niečo deje.

V prípade tichosti a obrátenia sa dovnútra, môžete cítiť jeho prítomnosť. Buďte k sebe úprimní a premýšľajte o tom, aký máte vzťah k ľuďom – sebectvo, nenávisť, potláčanú závisť.

II. adventná nedeľa

Druhá sviečka má tiež fialovú farbu, ale jej význam sa líši od prvej. Táto sviečka symbolizuje mier a nádej. Nazývame ju aj „bronzová“ . Premýšľajte o tom, čo môžete urobiť pre druhých. Premýšľajte o mieri v našej zemi, mier v rodine, vo vzťahoch, v dušiach, v ostatných kútoch sveta, mier v krajinách kde ľudia nemajú čo jesť. Nepozerajte na to, aby sa Vám niečo vrátilo späť, zamerajte sa na pomoc. V ezoterike sa verí, že v tento deň pochádza z neba červený anjel. Prináša v ruke pohár, aby zhromaždil úprimnú lásku k ľuďom. Nezabudnite na mier v duši, kľud a rovnováhu, utíšenie emócií, zbytočných myšlienkových pochodov. zbytočného strachovania sa a stresu.

III. adventná nedeľa

Tretia sviečka je jediná, ktorá nie je fialová. Toto je deň radosti, farba sviečky je ružová. Je to farba lásky a priateľstva. Nedeli sa hovorí aj „strieborná“, patrí vzťahom, rodinným, priateľským, kolegiálnym, susedským, vzťahom s ľuďmi, kamarátom, kamarátkam, druhom, družkám. Venujte sa aj vzťahom, ktoré neboli ideálne, pretože aj tie Vás niekam posunuli. V tento deň premýšľajte o veciach, ktoré sú pre Vás najdôležitejšie. Podľa ezoteriky v tretiu nedeľa zostupuje biely anjel s lúčom svetla v ruke. Týmto lúčom sa dotýka ľudí, ktorí sú schopní čistej lásky. Výsledkom je, že ich srdce začína žiariť, zaplavené zmyslom pre pokoj a šťastie. Čo vás skutočne baví? Materiálne veci? Alebo Vaša rodina, vzťahy, priatelia? Zisťujete, že najväčšie potešenie nie je v obchode? Ak máte člena rodiny, s ktorým ste už dlho v kontakte alebo máte zlý vzťah, urobte prvý krok k zmiereniu. Len protiklady nás udržiavajú v rovnováhe.

IV. adventná nedeľa

Zlatá nedeľa, pri ktorej sa zapaľuje opäť fialová sviečka. Uctieva sa Boh, Vesmír, anjeli, víly, nadpozemnské bytosti, živly – oheň, voda, vzduch, zem. Ďakuje sa anjelom za vernosť, úsilie, lásku, venuje sa modlitbám, meditáciám.

V r.2019 Slnko vstupuje v roku 2019 do Kozorožca 22. decembra nadránom, devätnásť a pol minúty po piatej SEČ (stredoeurópskeho času, ktorý médiá a niektorí (ne)znalci nazývajú zimným), začína astronomická i astrologická zima. Deň trvá v našich zemepisných šírkach osem hodín a pár minút, je najkratší zo všetkých dní roka. Už nasledujúci deň sa bude o pár sekúnd predlžovať, aby v lete počas letného slnovratu bolo Slnko nad obzorom celých šestnásť hodín.