Čo je PLA?

PLA materiál je kompostovateľný bioplast, ktorý sa získava z rastlinných cukrov. PLA je kyselina polymliečna. Zdroj je v tomto prípade rastlinná biomasa ako je napríklad kukuričný škrob, kasava, cukrová trstina alebo cukrová repa. Rastliny biomasy sa pomelú, aby sa extrahoval škrob vo forme glukózy. Glukóza sa následne fermentuje za vzniku kyseliny mliečnej. Chemický proces transformuje kyselinu mliečnu na polymér, ktorý sa môže vyrábať na pelety/živicu.

Táto PLA živica môže byť spracovávaná rôznym spôsobom, môže byť vstrekovaná do foriem, z ktorého sa vyrábajú PLA poháre, prípadne PLA príbory a množstvo iných obalov. Viacerí poznáte papierový pohár, ktorý je potiahnutý štandardnou plastovou fóliou vyrábanou z ropy. Materiál PLA ponúka alternatívu a táto fólia je nahradená práve PLA fóliou, používa sa tak na poháre, šálky, misky, taniere (aby nepretekali. Tento materiál je použitý napríklad aj na papierovom sáčku na chlieb (priesvitné okienko na sáčku), alebo na krabiciach na šaláty (priehľadné okienko na krabici). V jednoduchej a veľmi zovšeobecnenej reči rozdiel medzi PLA a CPLA je v tom, že PLA pohár použijete na studený nápoj (neunesie nápor vyššieho teplotného stupňa), ale do CPLA pohára nalejete aj horúci nápoj, pohár odolá vysokej teplote.

Čo je CPLA?

CPLA – poznáme ju pod pojmom kryštalizovaná PLA pre vyššiu spotrebu tepla. PLA má nízku teplotu topenia, takže je najlepšia na použitie za studena až do približne 40 ° C. Tam, kde je potrebná vyššia tepelná odolnosť, napríklad v príboroch alebo viečkach na kávu alebo polievku, je potrebná práve táto kryštalizovaná forma. Pri CPLA výrobku sú vlastnosti produktu stabilné do 90 stupňov.  CPLA je podobný polypropylénu (rozumej štandardný plastový pohár na pitie, určený na horúce nápoje)Všetky tieto materiály sú kompostovateľné.

Problém na Slovensku je však ten, že kompostéry obce a mestá nemajú. Obaly síce môžete hodiť do domáceho kompostu, ale ten nevytvorí potrebnú teplotu , vlhkosť a podmienky na to, aby  sa rozložil omnoho skôr. Otázkou ostáva, čo je lepšie. Použiť bioplastový pohár, ktorý nemám na Slovensku ako skompostovať, použiť plastový pohár, ktorý môžem zrecyklovať a dať mu tak druhú šancu alebo tieto poháre nepoužiť vôbec. Apropooo, koľkí z Vás/nás nosia vlastné poháre na folklórne, či vianočné trhy? 😉