♪♪ Do hrnca dáme domáci šalviový olej, do neho pretlačený cesnak, kurkumu, čierne korenie (kurkuma a čierne korenie je silná zdravotná kombinácia, pomáha proti vírusom, pri onkologických ochoreniach…) mletý zázvor, kardamón a rascu. Čokoľvek z tohto môžete vynechať, čokoľvek pridať. Do tejto zmesi, ktorú len krátko opečieme dáme naklíčené mungo fazule, ktoré tiež len krátko opečieme, na stole máte vynikajúcu večeru. Pridáte rukolu, šalát, polníček, špenát…čokoľvek, čo doma máte. Čo doma zasadíte, to si do misky pridáte. Fotky nie sú zámerne upravované, nepotrebujeme im pridať farbu, aby nás očarili, že?

ↈ Ako naklíčiť mungo fazuľu?

Kúpite si mungo, namočíte ho na 8 hodín. Po ôsmich hodinách zlejete vodu, necháte v miske klíčiť. Ďalšie dva/ tri dni prelievate studenou vodou ráno a večer. Na tretí deň máte klíčky, ako ja na fotke.

ↈ Šalviový domáci olej (takto si môžete vyrobiť levandulový, tymiánový..)

Šalviu pestuje veľa ľudí vo vlastnej záhrade. Ak ju nemáte, môžete si ju zaobstarať napríklad tu:…. V čase zberu, od júla do neskorého leta (rastlina by nemala kvitnúť) si odtrhnete množstvo, ktoré potrebujete. Ja dávam jednu hrsť šalvie. Niekto ju umýva, ja nie. Zalejete olivovým olejom, nič sa nedeje ak ho zalejete aj iným olejom. Necháte pôsobiť dva týždne tak, aby bola šalvia celá ponorená. Zvyknem olej po týždni skontrolovať, ak vidím, že lístky nie sú ponorené – fľašku premiešam (neotváram). Po dvoch týždňoch šalviu vyberiem, prelejem do fľašky (ak mám, tak tmavej, ak nie recyklujem výživové fľašky) a používam.

Ak by ste si chceli vysadiť šalviu sami, stačí orezať skoro na jar cca 5cm výhonky. Listy odstránite, zvyšok zasadíte do zeme. Dôležitá je vlhkosť, takže poctivo s láskou polievajte 🙂 Zakorení sa Vám. Môžete odrezať polovicu fľaše a skryť ju pod fľašu, nech má stabilnejšie prostredie. Ale nemusíte. Ak sa Vám fľaša zaparí – nechajte ju mimo rastlinky a potom opäť zakryte. Takto si vypestujete svoj šalviový krík. Je to jedna z mojich najobľúbenejších bylín. Viete ňou riešiť veľa vecí, od čajov, cez tinktúry až k vydymovaniu.

♪ vedeli ste? ♪ …bylinky zbierané od polnoci 24. júna až do východu slnka, boli a sú považované za silne liečivé. Pozoooooor! Pri ich zbieraní si dajte pozor na divožienky – lesné ženy 🙂